Zaznacz stronę

Wyrzynarki

Wyrzynarka to narzędzie, które wykorzystuje się do cięcia różnych materiałów: tworzyw sztucznych, drewna lub metalu. Można nią wykonać zarówno proste i długie cięcie, jak i wycinać różne kształty. Najważniejszą częścią wyrzynarki jest brzeszczot, czyli element tnący. To urządzenie jest przydatne dla profesjonalistów oraz amatorów.

Brzeszczot jest odpowiedzialny za cięcie materiału, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jego rodzaj. Uzębienie brzeszczotu jest uzależnione od jego przeznaczenia. Im twardszy materiał tniemy, tym drobniejsze powinno być uzębienie. Ważne również, by brzeszczot wystawał poza obrabiany materiał.

Rodzaje wyrzynarek

Tradycyjne wyrzynarki są tanie i bardzo popularne. Ruch brzeszczotu jest kierowany naprzemiennie, w górę i w dół. Aby nastąpiło cięcie, należy lekko docisnąć urządzenie, aby posuwało się wzdłuż wyznaczonej linii.

Wyrzynarki stołowe możemy przymocować do stołu. Nie ruszamy samego urządzenia, tylko przesuwamy materiał, który tniemy. Dzięki temu, można precyzyjnie ciąć wielkogabarytowe materiały, jednak nie nadają się do cięcia grubych materiałów. Są droższe i przeznaczone dla profesjonalistów.

Wyrzynarki z podcinaniem to urządzenia wahadłowe i oscylacyjne. Brzeszczot porusza się w czterech kierunkach: do przodu, do tyłu, w górę i w dół. Dzięki temu praca jest bardziej komfortowa, gdyż nie musimy używać siły. W wyrzynarkach włosowych zastosowano specjalny brzeszczot włosowy, który umożliwia bardzo precyzyjne cięcie, nawet po okręgu lub łuku.

Parametry wyrzynarek

Tak jak w każdym urządzeniu, najważniejsza jest moc wyrzynarki. Im wyższa tym dłużej możemy pracować i nie ma ryzyka, że wyrzynarka się przegrzeje. Profesjonaliści powinni zdecydować się na urządzenie o mocy powyżej 600 W, dla amatorów jest przeznaczony sprzęt o mocy poniżej 600 W.

Głębokość cięcia zależy od materiału, na jakim pracujemy. To samo urządzenie będzie ciąć na inną głębokość metal lub drewno. Wybór wyrzynarki jest więc uzależniony od tego, jaki materiał tniemy najczęściej. Do niego powinniśmy dopasować ten parametr.

Jeśli zależy nam na precyzyjnym i szybkim cięciu, wtedy będzie dla nas istotna liczba skoków na minutę. Im wyższa liczba, tym sprawniej pracuje się wyrzynarką. Rozpiętość tego parametru w dostępnych urządzeniach jest bardzo różna, od 500 do nawet 3000 skoków na minutę. Profesjonaliści powinni wybierać wyrzynarkę o liczbie skoków powyżej 1000.

Jaką wybrać wyrzynarkę?

Wybór wyrzynarki jest ściśle określony od materiału, na którym pracujemy. Jednak zawsze powinno się kupować solidny sprzęt uznanych producentów, jak: Bosch, Graphite lub Einhell. Amatorzy mogą zdecydować się na sprzęt o mniejszej mocy i mniejszej precyzji cięcia. Dla profesjonalistów te dwa parametry będą najważniejsze. Warto też przyjrzeć się funkcjom dodatkowym, jak możliwość podłączenia odkurzacza, który będzie minimalizował powstawanie pyłu lub promień laserowy.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 21