Zaznacz stronę

Zabawki dla niemowląt

Maluszki w pierwszym miesiącu życia widzą obrazy z odległości 20 – 30 centymetrów i tylko z takiej odległości zabawki są w stanie skupić na sobie uwagę dziecka. Przydatne zabawki dla niemowląt powinny mieć kontrastujące barwy oraz być dosyć proste w budowie. Możemy powiesić jakiś prosty, czarno – biały przedmiot nad łóżeczkiem albo czerwoną wstążeczkę. Pamiętajmy, żeby kolorystyka nie była za bardzo pstrokata, bo maluszek nie rozróżnia kolorów i może to wywołać odwrotny efekt.

Pierwsze zabawki do dotykania

W przeciwieństwie do wzroku, zmysł dotyku jest bardzo mocno rozwinięty już u noworodka. Możemy to zaobserwować, gdy przyłożymy do rączki malucha swój palec – jest on natychmiastowo i wręcz odruchowo chwytany przez dziecko.

Jeśli więc wybieramy zabawki dla dziecka 2 – 3 miesięcznego powinniśmy szukać zabawek, które wykonane są z różnorodnych, miękkich materiałów – wszelkie szmaciane lalki i zwierzątka z kolorowymi metkami, połączenie pluszu z innymi materiałami sprawdzą się tutaj doskonale.

Drugą propozycją są biało – czarne książeczki, które są wyposażone w różne wypustki czy faktury. Są wykonane z miękkiego, a zatem bezpiecznego dla niemowląt materiału. Również dobrym pomysłem są plastikowe, proste piłki lub figury geometryczne w prostych kolorach, które dziecko może dotykać.

Dźwięki przyjemne dla rozwoju słuchu

W gamie zabawek dla dzieci powyżej 3 miesiąca znajdujemy całą masę grzechotek, piszczałek czy pozytywek. Maluszki najlepiej reagują na wysokie tony i takie właśnie powinniśmy dla nich wybierać. Dzwoneczki w pluszowych zabawkach lub koraliki w grzechotkach dają niemowlętom wiele radości.

Możemy kupić montowane nad łóżeczkiem karuzele – z samymi pluszowymi misiami lub też z grającą pozytywką. Dzieciątko z pewnością skupi uwagę na takiej zabawce, ale powinniśmy liczyć się z tym, że za jakiś czas może mu się ona znudzić. Pamiętajmy, że niemowlęta skupiają swoje zmysły na zabawkach grających oraz poruszających się, więc nie do końca będą odpowiednim „usypiaczem”.

Oczywiście idealnym rozwiązaniem na nerwy maluszka, a także najlepszą zabawę jest głos rodziców. Dlatego trzeba mówić do dziecka nie tylko w czasie zabawy, ale także najczęściej jak tylko się da. Bo przecież mruczanka czy kołysanka od mamy i taty usypia najlepiej.

Gdy niemowlę chwyta wszystko w swoje rączki

Gdy dziecko osiąga wiek około 5 miesięcy zaczyna być bardziej aktywne ruchowo. Próbuje się przekręcać, rozgląda na boki oraz próbuje łapać wszystko w zasięgu swoich rączek. Taka pochwyconą zabawkę będzie oglądać, ślinić i dotykać, bo tak właśnie poznaje otaczające je świat.

I tutaj dobrą propozycją będą maty – edukacyjne i interaktywne. Możemy na takim miękkim podłożu spokojnie położyć dziecko na brzuszku i pozwolić mu na poznawanie tejże maty. Niemowlę w tym wieku podnosi główkę, dzięki czemu ćwiczy i wzmacnia mięśnie karku. Dlatego jeśli będzie miało przed sobą ciekawe zabawki grające i przyjemne w dotyku to chętniej będzie ćwiczyć.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 20