Zaznacz stronę

Zabawki edukacyjne

Dziecko uczy się działania świata oraz rozwija swoje własne umiejętności od samego początku życia i robi to przez zabawę. Początkowo obserwuje różne zjawiska, następnie próbuje je naśladować, aby z czasem samodzielnie zrozumieć i odtwarzać poszczególne czynności. Mówienie, chodzenie czy nauka otaczającej rzeczywistości bądź obowiązujących zasad działania społeczeństwa to umiejętności, które możemy wspierać przy pomocy nie tylko własnego przykładu, ale również poprzez zabawki edukacyjne.

Co to jest zabawka edukacyjna?

Jak już wspomniano, dziecko najlepiej nabywa nowe umiejętności przez zabawę. I tak naprawdę każda zabawka będzie edukacyjną. Kolorowe grzechotki rozwijają słuch i manualność, elektroniczne zwierzątka rozbudzają wyobraźnię, klocki wpływają na kreatywność a lalki bobasy pokazują jak opiekować się dzieckiem i bawić się w „dom”. Dlatego każda bezpieczna i atestowana zabawka niesie ze sobą jakieś wartości edukacyjne, w różnych dziedzinach rozwoju malucha.

Różne typy zabawek nauczających

Interaktywne zwierzątka i roboty. Są to zabawki, które po naciśnięciu konkretnego elementu, wydają różne dźwięki. Dla maluchów fajnie sprawdzą się te, które wydają odgłosy zwierząt czy grają fajną melodyjkę.

Dla dzieci, które uczą się mówić, aktualnie popularną zabawką są roboty edukacyjne, które uczą liter, cyfr i kolorów. Są zaprogramowane w taki sposób, aby poruszać się w konkretnych miejscach i przybliżyć również podstawy robotyki. Dziecko zdobywa nowe umiejętności wszystkimi zmysłami, dlatego zwróćmy uwagę czy odgłosy wydawane przez zabawkę nie są niepokojące i przeraźliwe.

Manualne. Jest to rodzaj zabawek, które rozwijają małą motorykę, czyli głównie rączki dziecka. Różnokolorowe układanki z drewna lub kostki edukacyjne sprawdzą się idealnie dla maluszków już po pierwszym roku życia. Początkowo będą uczyć się przekładania odpowiednich klocków przez metalowe labirynty, by później rozwijać umiejętność umieszczania konkretnych elementów do pasujących otworów.

Dla starszych dzieci ciekawą propozycją edukacyjną są wszelkie zabawki uczące majsterkowania, czyli zestaw plastikowych narzędzi oraz klocków konstrukcyjnych, ale również eksperymenty fizyczne czy małe szklarnie do uprawy roślin. Poza nauki działania świata przyrody uczą także odpowiedzialności.

Lalki. Najczęściej są wybierane przez dziewczynki, ale nie jest to regułą. Często lalki są takimi wymyślonymi „przyjaciółkami” dla dzieci, z którymi się nie rozstają. Maluchy w wieku przedszkolnym bardzo lubią bawić się w naśladowanie rodziców czy starszego rodzeństwa. Dlatego nie powinien dziwić nas widok dziewczynek prowadzących wózek z lalką bobasem lub przedszkolne zabawy „w dom”. Są to zabawki bardzo dobrze sprawdzające się w rozwoju społecznym dzieci.

Tablice magnetyczne i kredowe. Kolejną propozycją dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także wczesnoszkolnym są tablice: zarówno magnetyczne jak i kredowe. Na tych magnetycznych dzieci uczą się liter, cyferek oraz pierwszych działań matematycznych poprzez umieszczanie kolorowych magnesów na powierzchni tablicy.

Można wybrać tablicę magnetyczną z opcją rysowania po niej flamastrami zmywalnymi. W ten sposób rozwijamy zarówno manualność dziecka, jak i sferę artystyczną. Bardzo podobnie działają tradycyjne tablice kredowe, z tą różnicą, że przy jej użytkowaniu może powstać trochę nieporządku związanego z czyszczeniem warstwy przeznaczonej do rysowania i pisania.

Instrumenty muzyczne. Wbrew pozorom są to bardzo wartościowe edukacyjnie zabawki. Rodzice niechętnie wybierają je dla swoich dzieci, z uwagi na duży hałas jaki ze sobą niosą. Ale ten hałas też jest bardzo rozwijający – maluch uczy się, jakie dźwięki są przyjemne dla ucha i traktowane są z aprobatą, a jakie nie. Dzieci ćwiczą swoje rączki, a także poczucie rytmu i ogólną muzykalność. Dlatego wszelkie cymbałki, gitary czy bębenki są jak najbardziej wskazane. Nie bójmy się dźwięków, bo może w duszy naszego malucha kryje się prawdziwy wirtuoz.

Zabawki edukacyjne to z pewnością bardzo duża możliwość grupa produktów dla dzieci. Starajmy się, aby poza wartością czysto edukacyjną dawały dzieciom dużo zabawy i radości.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 39