Zaznacz stronę

Zasłony

Na osiedlach o gęstej zabudowie trudno uchronić się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Każdy z nas potrzebuje intymności w swoich czterech ścianach, nie chcemy przecież żeby inni widzieli co mamy w domu. Czasami też potrzebujemy zmniejszyć ilość światła docierającego do pokoju. Dlatego zasłony zapewnią nam nieco więcej prywatności oraz uchronią przed słońcem.

Czym są zasłony?

Zasłony są to obszyte fragmenty tkaniny zawieszona najczęściej na karniszach. Zadaniem zasłon jest ograniczenie dopływu światła do pomieszczenia oraz zakrywanie go przed innymi. Zasłony stosuje się również w łazienkach, stanowią tańszą alternatywę w stosunku do kabin prysznicowych. W odróżnieniu od rolet, zasłony są bardziej uniwersalne i w pewnych przypadkach również niezastąpione.

Zasłony pełnią też one funkcje dekoracyjne, występują one w różnych kolorach i wzorach, mogą dodać pomieszczeniu klasycznego, nowoczesnego lub nieco tajemniczego charakteru. Rodzajów zasłon jest wiele, dlatego najpierw musimy ustalić na jakich nam najbardziej zależy.

Rodzaje zasłon

W zależności od zadań jakie mają spełniać, zasłony można podzielić na poszczególne rodzaje:

  • dekoracyjne- ich zadaniem jest dodawanie uroku pomieszczeniu, takie zasłony oferują szeroką gamę kolorów i wzorów. Zasłony dekoracyjne mogą być wykonane z lekkich i półprzeźroczystych materiałów, pasują one do domów i mieszkań z oknami skierowanymi na północ, nadadzą się również w restauracjach.
  • panelowe- tak samo jak w przypadku zasłon dekoracyjnych, zasłony panelowe ozdabiają wnętrze nadając im jednak nieco nowoczesnego stylu. Zasłony panelowe stanowią ozdobę zarówno okien jak i ścian, mogą służyć też jako przegrody pomieszczeń. Świetnie przesłaniać będą przeszklone powierzchnie.
  • zaciemniające- zasłony całkowicie odcinające dopływ światła do pomieszczenia, stosowane głównie w salach projekcyjnych, ale znajdą zastosowanie również w domach z oknami na zachód albo południe, gdzie słońce potrafi mocno rozświetlić pomieszczenie. Dlatego takie zasłony są całkowicie nieprzeźroczyste, występują natomiast w jasnych oraz ciemnych kolorach.

Ciekawym dodatkiem do zasłon jest lambrekin, czyli długi, prostokątny pas tkaniny zawieszany na drążku. Wcześniej stosowany jako krótka zasłona nad oknem lub drzwiami, lambrekin stanowi obramienie zasłon i razem z nimi dodaje pomieszczeniu barokowej elegancji. Lambrekiny można kupić w różnych kolorach, więc łatwo dopasujemy je do zasłon.

Jakie zasłony kupić?

Na rynku działa wiele producentów zasłon:

  • WISAN S.A- firma ta jest producentem firan, tkanin, zasłon a także rolet, obrusów, pościeli i ręczników.Na stronie internetowej WISAN możemy kupić stylowe zasłony, chroniące przed mocnym światłem a także ciekawością intruzów. Zasłony oferowane w sklepie WISAN są dostępne już w ustalonych wymiarach.
  • POLONTEX- firma z Częstochowy produkująca zasłony a także firany, obrusy, bieżniki i serwety. POLONTEX oferuje zasłony gotowe we wzory na taśmie. Dzięki odpowiednim filtrom (szerokość x wysokość, gramatura,przędza, wykończenie, motyw) możemy znaleźć odpowiednie dla nas zasłony.
  • HAFT- kaliska firma z ponad stuletnią tradycją oferuje zasłony gotowe na kółkach. Na stronie internetowej firmy znajdziemy opis dotyczący produkowanych zasłon. Po więcej szczegółów trzeba już skontaktować się z firmą.
  • FIRANTEX- firma oferuje szeroki wybór zasłon gotowych oraz zasłon na metr. Możemy wybrać zasłony prześwitujące oraz zasłaniające i takie pasujące do salonu, jak również do pokoju dziecka. Zasłony dostępne są w różnych kolorach i wzorach.
  • dekoruj.online.pl – firma produkuje zasłony i firany na miarę a także rolety rzymskie. W swoim sklepie internetowym, dekoruj oferuje zasłony o różnych wzorach, wykonane z przeróżnych materiałów oraz w różnych kolorach i stylach. Kupimy tam zarówno zasłony dekoracyjne jak i zasłony zaciemniające.
  • ASTRON design- toruńska firma produkująca firany, zasłony, żaluzje i rolety. ASTRON ma w swoim asortymencie zasłony panelowe (zawieszane na szynach) oraz zasłony tkaninowe (mocowane na kółkach do karniszy, taśmach lu haczykach)

To od nas zależy jakie zasłony zdobić będą nasz pokój, Przy wyborze zasłon warto kierować się wymiarami(wymierzyć okno lub wnękę okienną) oraz tym jakie funkcje mają spełniać zasłony.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 19